Türkiye Multipl Skleroz Derneği Bülten 1. Sayı

Yazar: Türkiye Multipl Skleroz Derneği

Yayınevi: Galenos Yayınevi

Merhaba,
Derneğimiz tarafından 2020 Ağustos ayından itibaren e-bülten olarak yayınlanmaya başlanan ve artık gelenekselleşen “MS BÜLTEN” bu defa “COVID ÖZEL SAYISI” olarak hazırlanmıştır.
2020 yılına damgasını vuran ve başta sağlık sektörü olmak üzere, bir çok alanı etkileyen Covid-19 pandemisi nedeniyle, 2021 yılının ilk sayısını tamamen bu konuya ayırmayı uygun bulduk.
Diğer taraftan, MS’li bireyleri ilgilendiren; gerek aşı süreci gerekse diğer konulardaki güncel gelişmeleri, duyuru veya canlı yayınlar şeklinde sosyal medya hesaplarımız aracılığı ile paylaşmaktayız.
Bu sayımızda; konusunda uzman 11 hekimimiz, Covid’in MS hastalığı ve tedavileri, nörolojik tutulumlar, dünyada ve ülkemizdeki deneyimler, tedavi altındaki MS’li kişilerde aşı yanıtları ve hastalık seyri üzerindeki etkileri gibi birçok çalışmaya katkıda bulunmuşlardır.
Hekimlerimize değerli çalışmaları için çok teşekkür ediyor, sağlık ve esenlikler diliyorum.

Melih Tütüncü
Başkan

2021 senesinin ilk sayısında çok değerli hocalarımızla sizle için birlikte olmak Türkiye MS Derneği olarak bizleri çok mutlu etti. Dernek olarak belki 1 senedir yüz yüze sizlerden uzak kalsak da Pandemi döneminde sizlere en doğru en güncel bilgileri vermek için elimizden geleni yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. COVID-19 pandemisinin en güzel bilgilerini sizler için derledik, merak ettiğiniz sorulara cevaplar vermeye çalıştık. COVID olursam nasıl seyreder, MS’in COVID’e COVID’in MS’e etkisi ne? İlaçlar COVID için risk mi? Hangi aşıyı olacağız? Türkiye’de kaç MS hastası COVID oldu, nasıl seyretti? Dünya verileri ne? Haydi gelin bu soruların cevaplarını çok değerli MS hekimleri ile cevaplamaya çalışalım.

Keyifli okumalar dilerim.
Serkan Demir
Editör