MS Referans Hasta Rehberi

Yazar: Prof. Dr. Ayşe Sağduyu Kocaman - Doç, Dr. Serkan Demir

Yayınevi: generica

Generica İlaç’in koşulsuz bilimsel katkılarıyla,

Sevgili MS hastalarımız ve hastalarımızın değerli yakınları, MS Referans Hasta Rehberi kitabı sizler için hazırlandı. Her gün polikliniklerimizde hasta görürken, sizlerin MS’in ilk tanı sürecinde, tedaviye başlarken ya da tedaviyi değiştirirken yaşadığınız sıkıntılara, kaygılara tanıklık eden bizler bir araya geldik ve sizler için rehber olacak bu kitabı yazmaya karar verdik. Amacımız sizlere MS’i tanıtmak, anlatmak ve aklınızda oluşan pek çok soruya yanıt olabilecek rehber oluşturmaktı.

Bu nedenle MS’in tanı ve tedavi sürecini, özellikle tedavi seçeneklerini sizlere ayrıntılarıyla anlatmaya çalıştık. Öncelikle belirtmek isteriz ki güncel bilimsel veriler ışığında genel bilgiler içeren bu rehber kitabın yazılma nedeni sizlerin MS konusunda genel bilgilere doğru bir kaynaktan ulaşmanızı sağlamaktır.

MS’in günümüzde umutsuz bir hastalık olmadığını, halen pek çok tedavi seçeneğinin olduğunu ve her yıl bu seçeneklere yenileri eklendiğini unutmayın! Her zaman akılda tutulması gereken en önemli konu; sevgili hastalarımızın hastalıklarını ve tedavinin önemini anlamaları, hasta yakınlarının da en az hasta kadar hastalık konusunda bilgilenerek yardımcı olmalarıdır. Tedavi başarısında en önemli etmen yakın hasta-hekim ilişkisi, karşılıklı güven ve düzenli poliklinik izlemidir.

Rehber kitabımızın bölümlerini yazan başta Bilge Piri Çınar, Cihat Uzunköprü ve İpek Güngör Doğan olmak üzere sevgili meslektaşlarımıza ve MS ile mücadelemizde her zaman destek
aldığımız farklı disiplinlerden arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

Ayşe Sağduyu Kocaman, Serkan Demir