Soru ve Yanıtlarla Multipl Skleroz

Yazar: Prof. Dr. Cavit Boz, Doç. Dr. Murat Terzi, Prof. Dr. Okan Bölükbaşı

Yayınevi: Sanovel

Soru ve yanıtlar ile MS kitabının ilk baskısını 2011 yılında, ikinci baskısını ise 3 yıl önce ve 3. baskısını 2016 yılında yapmıştık. Kısa sürede 25 bin adet kitap MS ile ilgilenenlere ulaştı. MS hastalarına doğru ve bilimsel bilgiler vermek temel amaçtı. Hastaların muayene esnasında nöroloji hekimi ile geçirdiği zaman süresince tüm sorulara yeterince zaman bulunamamaktadır. İlk bilgileri nöroloji uzmanından alan MS hastaları daha geniş ve detaylı bilgileri bu kitaplarda bulabildiler.

Tıpta her alanda gelişmeler olmaktadır ama MS alanındaki gelişmeler çok hızlıdır. Öyle ki önceki baskılardaki bilgilerin pek çoğu eskimiş; özellikle tedavi alanında önemli yenilikler olmuştur. Önümüzdeki yıllarda da olacaktır.

Bu kitapta aklınıza takılan pek çok soru hakkında güncel ve doğru bilgileri bulacaksınız.

Bu baskıda sizlerin hislerine daha fazla yer verdik. Sizlerin tanı, tedavi ve MS ile yaşam sürecindeki öyküleriniz diğer MS hastalarının hislerine tercümanlık yapacaktır. Öykülerini bizlerle paylaşan tüm MS hasta veya hasta yakınlarına teşekküre borç biliriz.

Bu kitabın son kısmında yer alan egzersiz önerilerinin hazırlanmasındaki katkılarından dolayı Prof.Dr.Ayhan Bilgici ve fizyoterapist Turgay Şahin’e teşekkür ederiz.

Yararlı olması dileği ile…

Prof. Dr. Cavit BOZ

Doç. Dr. Murat TERZİ

Prof. Dr. Okan BÖLÜKBAŞI