MS İçin Diyet Önerileri

Yazar: Dr. Haluk Gümüş, Dr. Güneş Aksüt

Yayınevi: Gen İlaç Medikal Departmanı

Günümüzde sağlıklı beslenmenin önemi her yerde karşımızı çıkıyor. İyi beslenmenin bize sağladıklarını, bizi nasıl koruduğunu biliyoruz elbette ama ihtiyacımız arttığında sağlıklı beslenmek için daha çok çaba harcıyoruz. Ne yediğimiz, ne içtiğimiz günlük yaşantımızı, hastalıklara karşı vücudumuzun savunma sistemini, mutlu olmamızı, güçlü olmamızı, iyi uyumamızı yani hayat kalitemizi yakından etkiliyor.

MS hastalığının tedavisinde beslenme birinci sıradaymış gibi görünmese de, aslında sağlıklı beslenme hayatın her aşamasında ilk sırada geliyor. Sağlıklı beslenmenin MS tedavisine olumlu cevaplar vereceğini, iyi beslendiğinizde daha kaliteli bir hayat sürebileceğinizi düşünüyorum.

Bu kitapçık, tedavi süresince başınıza gelebilecek sıkıntıları hafifletmek için hazırlandı. Bu dönemde en sık rastlanan sindirim sistemi problemleri, bulantı, ishal ve kabızlık gibi sorunlar günlük yaşantınızı olumsuz etkiler. Beslenme şekliniz bu sıkıntıları arttırabilir veya azaltabilir. Buradaki problemlerde beslenmenize nasıl değişiklik yapacağını öğrenir ve kontrol ederseniz kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Sağlıklı ve keyif dolu günleriniz olsun.

Diyetisyen Güneş Aksüs